PRESSURE & TEMPERATURE RATINGS
| Working Pressure | 16bar / 25bar |
| Testing Pressure (x1.5) | 24bar / 37.5bar |
| Working Temperature | Maximum 220°C |
| Suitable Media | Water, Air, Steam, Oil, Gas |
| Working Pressure | 16bar / 25bar |
| Testing Pressure (x1.5) | 24bar / 37.5bar |
| Working Temperature | Maximum 220°C |
| Suitable Media | Water, Air, Steam, Oil, Gas |
| Part | Material |
| Flange | Carbon Steel Stainless Steel 304 |
| Bellows | Stainless Steel 304 |
| Sleeve | Stainless Steel 304 |
| Shipping Rod | Carbon Steel |
| DN | (mm) (inch) |
20 3/4 |
25 1 |
32 11/4 |
40 11/2 |
50 2 |
65 21/2 |
80 3 |
100 4 |
125 5 |
150 6 |
200 8 |
250 10 |
300 12 |
350 14 |
400 16 |
450 18 |
500 20 |
600 24 |
| L | 120 | 120 | 120 | 150 | 150 | 150 | 150 | 200 | 200 | 200 | 250 | 250 | 250 | 250 | 300 | 300 | 300 | 300 | |
| Axial Movement | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
As a direct manufacturer, we have dedicated measurement, installation, and production teams to ensure a perfect fit every time.
Our representatives will contact you shortly to confirm your appointment date and time. Thank you for your interest!