Pressure & Temperature Ratings
| Working Pressure | 200psi WOG Non-Shock |
| Shell Testing Pressure | x1.5 times |
| Seat Testing Pressure | x1.1 times |
| Working Temperature | -25°C…180°C |
| Suitable Media | Water, Oil & Gas |
| Working Pressure | 200psi WOG Non-Shock |
| Shell Testing Pressure | x1.5 times |
| Seat Testing Pressure | x1.1 times |
| Working Temperature | -25°C…180°C |
| Suitable Media | Water, Oil & Gas |
| Body | Stainless Steel 304 Stainless Steel 316 |
| Disc | Stainless Steel 304 Stainless Steel 316 |
| Stem | Stainless Steel 304 Stainless Steel 316 |
| Cap | Stainless Steel 304 Stainless Steel 316 |
| Seal | PTFE |
| Gasket | Stainless Steel 304 |
| Packing | PTFE |
| Handwheel | Cast Iron |
| DN | (mm) (inch) |
8 ¼ |
10 ⅜ |
15 ½ |
20 ¾ |
25 1 |
32 1¼ |
40 1½ |
50 2 |
65 2½ |
80 3 |
| L | 55 | 55 | 67 | 75 | 85 | 101 | 115 | 136 | 165 | 190 | |
| H | 79 | 79 | 79 | 91 | 106 | 125 | 136 | 146 | 177 | 197 | |
| D | 65 | 65 | 65 | 77 | 77 | 97 | 97 | 97 | 126 | 126 |
As a direct manufacturer, we have dedicated measurement, installation, and production teams to ensure a perfect fit every time.
Our representatives will contact you shortly to confirm your appointment date and time. Thank you for your interest!