Pressure & Temperature Ratings
| Working Pressure | 200psi WOG Non-Shock |
| Shell Testing Pressure | x1.5 times |
| Seat Testing Pressure | x1.1 times |
| Working Temperature | -25°C…180°C |
| Suitable Media | Water, Oil & Gas |
| Working Pressure | 200psi WOG Non-Shock |
| Shell Testing Pressure | x1.5 times |
| Seat Testing Pressure | x1.1 times |
| Working Temperature | -25°C…180°C |
| Suitable Media | Water, Oil & Gas |
| Body | Stainless Steel 304 Stainless Steel 316 |
| Disc | Stainless Steel 304 Stainless Steel 316 |
| Stem | Stainless Steel 304 Stainless Steel 316 |
| Seal | PTFE |
| Gland | PTFE |
| Nut | Stainless Steel 316 |
| Handwheel | Cast Iron |
| Bonnet | Stainless Steel 316 |
| DN | (mm) (inch) |
8 ¼ |
10 ⅜ |
15 ½ |
20 ¾ |
25 1 |
32 1¼ |
40 1½ |
50 2 |
| L | 42 | 42 | 53 | 57 | 64 | 73 | 76 | 88 | |
| H | 98 | 98 | 98 | 104 | 115 | 125 | 137 | 160 | |
| D | 65 | 65 | 65 | 77 | 77 | 97 | 97 | 97 | |
| Ød | 10 | 12 | 15 | 20 | 25 | 32 | 40 | 50 |
As a direct manufacturer, we have dedicated measurement, installation, and production teams to ensure a perfect fit every time.
Our representatives will contact you shortly to confirm your appointment date and time. Thank you for your interest!