Specifications
| Casing Length | 9” (228mm) |
| Stem Length | 3.5″(89mm) / 6″(150mm) |
| Casing | Black V-shaped aluminium |
| Lens | Glass, Magnifying lens tube |
| Stem Material | Brass / SS304 / SS316 |
| Thermowell Connection | 3/4” NPT |
| Connection | Swivel nut with 11/4” – 18 NEP Thread |
| Scale Reading | Celsius (°C) & Fahrenheit (°F) |
| Ambient Temperature | -30°C … 100°C |
| Accuracy | +/- 1.0% of Full Scale Value |
| Protection | IP42 |
