Pressure & Temperature Ratings
| Working Pressure | 16bar / 25bar |
| Testing Pressure (x1.5) | 24bar / 37.5bar |
| Working Temperature | Maximum 220°C |
| Suitable Media | Water, Air, Steam, Oil, Gas |
| Working Pressure | 16bar / 25bar |
| Testing Pressure (x1.5) | 24bar / 37.5bar |
| Working Temperature | Maximum 220°C |
| Suitable Media | Water, Air, Steam, Oil, Gas |
| Part | Material |
| Ring | Carbon Steel |
| Bellow | Stainless Steel 304 |
| Braiding | Stainless Steel 304 |
| Flange | Carbon Steel
Stainless Steel 304 |
| DN | (mm) (inch) |
20 3/4 |
25 1 |
32 11/4 |
40 11/2 |
50 2 |
65 21/2 |
80 3 |
100 4 |
125 5 |
150 6 |
200 8 |
250 10 |
300 12 |
350 14 |
400 16 |
450 18 |
500 20 |
600 24 |
| L | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 400 | 500 | 500 | 500 | |
| Lateral Movement | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 | 32 | 32 | 26 | 20 | 18 | 9 | 7 | 4 | 3.1 | 2.8 | 2.5 | 2.2 | 1.9 |
Notes:
– PN25 only available for size DN20 … DN350.
– Other length available on request.
As a direct manufacturer, we have dedicated measurement, installation, and production teams to ensure a perfect fit every time.
Our representatives will contact you shortly to confirm your appointment date and time. Thank you for your interest!