Pressure & Temperature Ratings
| Working Pressure | 16bar |
| Shell Testing Pressure (x1.5) | 24bar |
| Seat Testing Pressure (x1.1) | 17.6bar |
| Working Temperature | -20°C…120°C |
| Suitable Media | Water, Oil & Gas |
| Working Pressure | 16bar |
| Shell Testing Pressure (x1.5) | 24bar |
| Seat Testing Pressure (x1.1) | 17.6bar |
| Working Temperature | -20°C…120°C |
| Suitable Media | Water, Oil & Gas |
| Body | Stainless Steel 304 Stainless Steel 316 |
| Disc | Stainless Steel 304 Stainless Steel 316 |
| Cover | Stainless Steel 304 Stainless Steel 316 |
| Pin | Stainless Steel 304 Stainless Steel 316 |
| Washer | PTFE |

| DN | (mm) (inch) |
25 1 |
32 1¼ |
40 1½ |
50 2 |
65 2½ |
80 3 |
100 4 |
125 5 |
150 6 |
200 8 |
| L | 160 | 180 | 200 | 230 | 290 | 310 | 350 | 400 | 480 | 600 | |
| H | 64 | 68 | 75 | 97 | 111 | 120 | 162 | 179 | 203 | 236 | |
| D | 115 | 140 | 150 | 165 | 185 | 200 | 220 | 250 | 285 | 340 |
As a direct manufacturer, we have dedicated measurement, installation, and production teams to ensure a perfect fit every time.
Our representatives will contact you shortly to confirm your appointment date and time. Thank you for your interest!