Specifications
| Casing Length | 6″ (150mm) |
| Stem Length | 2.5″(65mm) / 4″(100mm) / 6″(150mm) |
| Casing Material | Aluminium, Anodized Gold |
| Stem Material | Brass / Stainless Steel |
| Thermowell Connection | 1/2″ BSPT |
| Tube | Glass Cushioned |
| Filling | Organic Liquid in Blue |
| Scale Reading | Celsius (°C) & Fahrenheit (°F) |
| Operating Pressure | 700 psi |
| Ambient Temperature | -30°C … 100°C |
| Accuracy | +/-2% of Full Scale Value |
| Protection | IP65 |

