Specifications
| Housing & Cover | Aluminium, Anodized |
| Enclosure | Watertight IP67, Nema 4 and 6 |
| Ambient Temperature | -30°C … 70°C |
| Power Supply (60Hz/50Hz) | 110 / 220VAC, 1 Phase 380 / 415VAC, 3 Phase |
| Control Power | 110 / 220VAC, 1 Phase, 60/50Hz |
| Torque Switches | 2XSPDT for QT15 and above |
| Limit Switches | 2XSPDT 15A |
| Stall Protection | Build-in Thermal Protection |
| Travel Angle | 90° ± 5° |
| Indicator | Continuous Position Indicator |
| Manual Override | HAND / AUTO Declutching Mechanism |
| Self Locking | Provide by means of Worm Gearing |
| End Stopper | External Adjustable Screws |
| Space Heater | 20W for Anti-Condensation |
| Conduit Entries | Two G3/4″ |
| Lubrication | MoS2 Lithium Base Grease |
| Materials | Steel, Alumimium Alloy, Aluminium Bronze |
| External Coating | Dry Power, Epoxy-Polyester, Munsell No. FJ-002 |
Note : Other power supply available upon request.


