Pressure & Temperature Ratings
| Working Pressure | 16bar |
| Shell Testing Pressure (x1.5) | 24bar |
| Seat Testing Pressure (x1.1) | 17.6bar |
| Working Temperature | -25°C…150°C |
| Suitable Media | Water, Oil & Gas |
| Working Pressure | 16bar |
| Shell Testing Pressure (x1.5) | 24bar |
| Seat Testing Pressure (x1.1) | 17.6bar |
| Working Temperature | -25°C…150°C |
| Suitable Media | Water, Oil & Gas |
| Body | Stainless Steel 304 Stainless Steel 316 |
| Disc | Stainless Steel 304 Stainless Steel 316 |
| Stem | Stainless Steel 304 Stainless Steel 316 |
| Gland | Stainless Steel 304 Stainless Steel 316 |
| Bolt | Stainless Steel 304 Stainless Steel 316 |
| Gasket | Stainless Steel 304 Stainless Steel 316 |
| Handwheel | Ductile Iron |
| Packing | PTFE |
| DN | (mm) (inch) |
15 ½ |
20 ¾ |
25 1 |
32 1¼ |
40 1½ |
50 2 |
65 2½ |
80 3 |
100 4 |
125 5 |
150 6 |
200 8 |
| L | 130 | 150 | 160 | 190 | 200 | 230 | 290 | 310 | 350 | 400 | 480 | 600 | |
| H | 186 | 186 | 212 | 235 | 246 | 270 | 330 | 350 | 420 | 484 | 547 | 669 | |
| D | 140 | 140 | 140 | 160 | 160 | 200 | 200 | 250 | 250 | 300 | 350 | 350 |
As a direct manufacturer, we have dedicated measurement, installation, and production teams to ensure a perfect fit every time.
Our representatives will contact you shortly to confirm your appointment date and time. Thank you for your interest!